
De kracht van de juiste zaalopstelling: Succesvol vergaderen
Bij het organiseren van een vergadering of andere zakelijke bijeenkomst is de juiste zaalopstelling cruciaal voor het succes van de bijeenkomst. Het kiezen van de meest efficiënte opstelling kan een uitdaging zijn. We nemen je graag mee in de verschillende mogelijkheden. Ontdek welke opstelling het beste past bij de volgende bijeenkomst en hoe je de ruimte optimaal kunt benutten voor een succesvolle vergadering.
Boardroom
In deze opstelling zitten alle deelnemers rond een tafel. Deze opstelling wordt gebruikt bij directievergaderingen, besluitvormingen en bij vergaderingen waar samenwerking tussen het team van belang is. De opstelling is geschikt voor kleinere groepen van 6 tot 20 personen.
Deze zaalopstelling zorgt voor effectieve communicatie. Iedereen zit aan dezelfde tafel waardoor oogcontact maken en ideeën uit wisselen makkelijk gaat. Op deze manier voelen deelnemers zich gelijkwaardig.


Cabaret
Bij de cabaret-opstelling staan de stoelen als een halve cirkel om de tafels. De stoelen staan dus aan één kant. Deze opstelling helpt stimulatie tot interactie en wordt veel gebruikt bij presentaties. De opstelling zorgt voor een gemakkelijke communicatie en is minder formeel dan de boardroom opstelling.
De grootte van de groep kan variëren. De tafels kunnen namelijk geplaatst worden voor verschillende groepsgroottes, doordat je afhankelijk van het aantal deelnemers de schaal kan vergroten of verkleinen.
Carré
Bij deze zaalopstelling staan de tafels in een vierkant of rechthoek. Hoewel deelnemers verder uit elkaar zitten dan bij de boardroom-opstelling, blijft oogcontact mogelijk, wat zorgt voor gelijkwaardige deelname. Deze opstelling is ideaal voor een bijeenkomst waar samen gewerkt wordt, maar waar ook zelfstandig gewerkt kan worden.
Deze opstelling is geschikt voor middelgrote groepen van 10 tot 30 personen. Zo behoud je de persoonlijke sfeer terwijl het voldoende ruimte biedt voor groepsgesprekken.

Cirkel
In de cirkel opstelling staan alle stoelen in een rondje gevormd, zonder tafels. Deze opstelling is handig tijdens brainstormsessies, teambonding trainingen of een andere bijeenkomst waar veel interactie voor nodig is. De opstelling bevordert verbondenheid binnen de groep en zorgt voor actieve betrokkenheid van de deelnemers.
Deze opstelling is geschikt voor middelgrote groepen van 10 tot 30 personen. Hoe groter de cirkel hoe minder persoonlijk het wordt.
School
Bij een school opstelling staan de tafels en stoelen per tweetal. De tafels staan gericht naar het bord. Deze opstelling is ontworpen om focus te behouden. Deze opstelling is ideaal voor trainingen en cursussen met veel theoretische informatie.
Deze opstelling is geschikt voor grote groepen afhankelijk van de ruimte en de locatie waar je een zaal huurt. Door de overzichtelijke indeling wordt orde gecreëerd, wat bijdraagt aan rust en overzicht in een bijeenkomst.

Theater
Een theater opstelling is een opstelling waar alleen stoelen bij gebruik worden. Deze stoelen zijn in rijen van voor naar achter geplaatst. Dit is een ideale opstelling wanneer er tijdens een bijeenkomst veel geluisterd moet worden naar één spreker.
Ook deze opstelling is ideaal voor grote groepen. De ruimte wordt optimaal benut doordat de stoelen strak op elkaar staan en de rijen niet worden onderbroken door tafels.
U-vorm
De U-vormopstelling spreekt voor zich: tafels worden geplaatst in de vorm van de letter U. De opening staat naar de spreker/docent gericht. Deze opstelling wordt bij BCN het meest gebruikt. Samenwerken gaat eenvoudig, en deelnemers zitten in een directe lijn met de spreker.
De opstelling zorgt voor visuele betrokkenheid, dat komt doordat deelnemers in een halve cirkel zitten, wordt iedereen bij het gesprek betrokken. Het is minder formeel dan een theateropstelling en zorgt voor een actievere deelname. Deze zaalopstelling is geschikt voor middelgrote groepen.

Examen
Bij de examenopstelling heeft iedere deelnemer een eigen tafel, die los van de andere tafels staat. Deze opstelling wordt vaak gebruikt tijdens bijeenkomsten waar een toets wordt afgenomen. Deze opstelling is perfect geschikt voor bijeenkomsten waar orde van belang is. Deze opstelling is geschikt voor grotere groepen waar orde van belang is.

Geschreven door
Esmee van Houten
Ik ben Esmee, 20 jaar en in 2024 begon ik als stagiaire op de marketingafdeling van BCN, tijdens mijn studie Creative Business. Inmiddels werk ik hier met veel plezier als medewerker marketing & communicatie. Met een passie voor content, storytelling en communicatie breng ik graag een frisse blik op alles rondom vergaderen en gastvrijheid. In deze artikelen deel ik tips, inspiratie en verhalen vanuit de praktijk.

